Družinski izleti, dogodki za otroke, nagradne igre, izleti po Sloveniji

Ljutomer - Izletko

Žumanovi izdelujejo lončevino že 140 let. Vse izdelke izdelujejo ročno na lončarskem vretenu. Izdelke žgejo na  tradicionalen način v peči na drva, zato daje dim vsakemu izdelku drugačen in neponovljiv barvni odtenek. Prav zato je vsaka lončena posoda unikat. V vseh letih ustvarjanja so ponudili številne izdelke, mnogi med njimi so bili že pozabljeni in si jih je moč ogledati le v muzeju. Zaključenim skupinam poleg muzeja v ustvarjalni delavnici prikažejo, kako nastane lončarski izdelek. Za lončarskim vretenom pa se lahko preizkusite tudi sami. Kreativen enodnevni družinski izlet v Pomurje.

Objavljeno v Pomurska

Kovačija Horvat na Razkrižju je najstarejša še vedno delujoča kovačija v Pomurju, saj ima tradicijo od cca leta 1855. V njej lahko spoznate, kako in kaj so izdelovali kovači, saj je delavnica Antona Horvata ena redkih popolnoma ohranjenih kovačij. V celoti je opremljena s kovaškim orodjem. Med drugim je na ogled orodje, s katerim so podkovali konje lendavske grofice. Prav tako so pomembni tudi izdelki iz železa, kateri so prave umetnine iz pod rok Antona Horvata. Obiskovalci se lahko okrepčajo z lastnikovim vinom, postreže pa se jim tudi z domačim narezkom. Lični kovaški spominki, izdelani ročno v tej kovačnici, so lep spomin zanimivega in poučnega družinskega izleta v Prekmurje.

Objavljeno v Pomurska

V kmečkem muzeju si lahko ogledate pregledno slikovno muzejsko zbirko «Pristava od l. 1445 do danes«. Razloži ter prikaže se vam zgodovina Pristave. Mali kmečki muzej«, kjer obiskovalca povedejo skozi prikaz kmečke kuhinje in kmečke sobe, opremljene s številnimi muzealijami in starinskimi predmeti, sprehod pa se konča na skednju, kjer sledi ogled nekaterih kmečkih delovnih naprav in pripomočkov. v neposredni bližini je v času vegetacije na ogled neokrnjen travnik s številnimi cveticami in travami, ki jih v našem okolju ni več videti. Obrazložijo vam posamezne cvetice in trave. Vsak obiskovalec dobi pijačo dobrodošlice »čarovniško kri«, predhodno najavljeni pa lahko poskusijo domačo prleško zaseko ali v primeru manjše zaključene skupine sodelujejo pri prleških »postržnjač. Po želji obiskovalce popeljejo tudi do vaške kapele, ki jo primerno predstavijo. Muzej z okolico kar kliče po celodnevnem izletu po Prekmurju, ki bo razveselil vso družino.

Objavljeno v Pomurska

Družina Gašparič, Društvo za ohranitev kulturne dediščine, Naša dediščina na Šafarskem predstavljajo muzej dimnikarstva in čevljarski muzej. Čevljarski muzej je že pred 100 leti doloval v rokah dedka ge. Jožice Gašparič. Čevljarski mojstri so bili nekoč najbolj cenjene osebe. Dandanes pa imamo v Sloveniji samo enega čevljarskega mojstra z nazivom »Mojster - Factum est fabre« in 14 čevljarskih mojstrov brez naziva. Družina Gašparič skuša ohraniti to nekoč cenjeno domačo obrt v svoji čevljarski zbirki. Zraven čevljarske zbirke imajo urejeno še dimnikarsko zbirko. S to dejavnostjo so se začeli ukvarjati pred več kot sto leti in se je v družini ohranila vse do danes. Obisk tega edinstvenega muzeja v Sloveniji je poučen in zanimiv izlet za vso družino.

Objavljeno v Pomurska

Novice

Prijavite se na Izletko Izletkove e-novice na tej povezavi.