Družinski izleti, dogodki za otroke, nagradne igre, izleti po Sloveniji

Cerkno - Izletko

Ali morda veste, kakšna je temperatura dva metra pod zemljo, če je zunaj krepko pod ničlo? In kaj boste odkrili, če se boste odpravili na prvo geotermalno učno pot v Sloveniji in Evropi? Na desetih točkah boste spoznavali geotermalo energijo na površju, pokukali pa boste tudi dvajset metrov pod zemljo.

To je priložnost za poučni družinski izlet in ekskurzijo osnovnošolcev ter dijakov. Prva geotermalna učna pot v Sloveniji je v občini Cerkno. Opisuje bogato tradicijo izkoriščanja geotermalne energije na območju občine in izsledke raziskav geotermičnega bogastva pod površjem. Namenjena je najširšemu krogu obiskovalcev, vsem, ki jih zanima geološki svet kamnin in obnovljivi viri energije. Na učni poti se zaustavite na nekaterih točkah: Energetski Eko park z brunarico obnovljivih virov energije pri OŠ Cerkno, geotermalna vrtina Ce-2/95 pri hotelu Cerkno, polje geosond pred Večnamenskim centrom Cerkno in naselje Šebrelje, ki leži na geološki podlagi z najboljšo prevodnostjo kamnin na Cerkljanskem.

Objavljeno v Goriška

Turistična kmetija Grapar v vasi Planina pri Cerknem deluje že vrsto let. Gostitelji vam bodo postregli z doma pridelano in pripravljeno hrano, okušali boste hišne dobrote iz kmečke kuhinje, zelenjava, suhomesnati izdelki, štruklji, sladice, marmelade, sokovi, čaji, žganje in likerji iz domačega kotla pa so le potrditev za vašo pravo odločitev. Če se odpravljate na počitnice ali samo kratek izlet z družino se je vredno ustaviti pri njih in si privoščiti kmečke dobrote. Zanimiv je obisk arheološkega najdišča Divje babe, kjer so našli najstarejše glasbilo Neandertalčevo piščal.

Objavljeno v Gorenjska

Smučarski center Cerkno obsega 70 hektarov urejenih smučarskih površin, primernih tako za začetnike kot za izkušene smučarje. Ob pomanjkanju naravnega snega lahko delavci s snežnimi topovi zasnežijo celotno smučišče. Za smučarje tekače je urejenih 5 km tekaških prog. Smučarski center Cerkno je najsodobnejše družinsko smučišče v državi, saj ima edini v Sloveniji dve preklopljivi 6-sedežnici, dve 4-sedežnici, dve 2-sedežnici, dve vlečnici ter pomične trakove v sklopu smučarske šole in vrtca. Smučarski tereni so primerni za smučarje domala vseh kategorij, od začetnikov do najzahtevnejših smučarjev. Dodaten čar pa smučišču prinaša tudi snežni park, kjer lahko deskarji na snegu in smučarji uganjajo vragolije brez skrbi, da s tem motijo oziroma ovirajo ostale obiskovalce smučišča. Smučišče Cerkno vabi na nepozabni enodnevni izlet ali večdnevno smučanje!

Objavljeno v Goriška

Idrijski grad nad starim delom mesta je ohranil zgodovinsko ime Gewerkenegg, kar v nemškem jeziku pomeni rudniški grad. Sezidan je bil v letih 1522–1533 za potrebe Rudnika živega srebra. Renesančni grajski kompleks s tremi okroglimi vogalnimi stolpi in čelnim stolpom je sredi 18. stoletja doživel baročno predelavo – uredili so notranje arkadno dvorišče in ga poslikali z dekorativnimi freskami. Današnjo podobo je dobil v prvi polovici 90. let 20. stoletja. V gradu je na ogled stalna razstava Pet stoletij rudnika živega srebra in mesta Idrije, na kateri je prikazan poltisočletni razvoj rudnika v podzemlju in vzporedno z njim rast mesta na površini. Predstavljeni so tehnološki procesi, zgodovinski dogodki in življenjske zgodbe. Pri tem so v pomoč originalni predmeti, replike in kopije, rudniške karte, zemljevidi, sheme, risbe, makete in številne fotografije. Muzej navduši tudi z razstavo o Partizanski bolnici Pavla, razstavo donacij Valentine Orsini Mazza, Bevkovo spominsko sobo in seveda z razstavo o idrijski čipki. Za raziskovalno družino je to izlet, na katerem odkrijete veliko zanimivosti in imate Idrijo na dlani.

Objavljeno v Goriška

Vas Zakojca (710 m) je rojstni kraj pisatelja Franceta Bevka (1890–1970). Volarjeva domačija (Zakojca 10), v kateri je pisatelj France Bevk preživljal otroštvo in rano mladost, stoji v bregu pod vasjo. V hiši je več avtentično prezentiranih prostorov. V kletni etaži je majhen hlev za eno ali dve kravi in par koz. V pritličju sta najprej veža in kuhinja z ognjiščem ter vzidanim svinjskim kotlom. Osrednji bivalni prostor je seveda hiša, kjer se je družina zbirala ob hrani in še posebej ob dolgih zimskih večerih. Prostor je ogrevala krušna peč, skromen čevljarski kotiček z mizico, dvema trinožnima stolčkoma in orodjem pa pričajo, da je Bevkov oče tam tudi čevljaril. Zraven je kamra, v kateri so spali starši in najmlajši izmed otrok, potem pa še kamra za deda in babico. Po njuni smrti je to postala Francetova soba. V kot med zadnjo kamro in kuhinjo je stisnjen še skedenj za krmo, steljo in orodje. Podstrešje je preurejeno v velik razstavni prostor, kjer je z dokumenti, fotografijami, knjigami in predmeti prikazano pisateljevo življenje in delo. France Bevk je predstavljen kot pisatelj, publicist, politični in kulturni delavec. V Zakojco se lahko pride tako iz doline Bače (Grahovo, Hudajužna) kakor s Cerkljanske. Krajša in bolj strma cesta je speljana iz doline Idrijce (Reka) čez Bukovo, daljša "panoramska pot" pa vodi s Cerkljanskega proti Poreznu in nato skozi slikovite Cerkljanske vasi. Vsekakor zanimiv in poučen družinski izlet.

Objavljeno v Goriška

Partizanska bolnica Franja je po drugi svetovni vojni postala simbol partizanskega gibanja in njegove dobro organizirane zdravstvene dejavnosti. Spomenik je bil po povodnji, ki ga je uničila septembra 2007, skoraj v celoti rekonstruiran. Partizanska bolnica Franja je kulturni spomenik državnega pomena, vpisana je na Poskusni seznam svetovne dediščine pri UNESCO in nosi Znak evropske dediščine. 

Posebnost slovenskega odporniškega gibanja so bile skrite bolnišnice. Po kapitulaciji Italije, jeseni 1943, je dr. Viktor Volčjak po nasvetu domačina Janeza Peternelja s skupino borcev začel z izgradnjo nove bolnišnice v težko dostopni soteski Pasice v Dolenjih Novakih na Cerkljanskem. S pomočjo domačinov je gradnja potekala postopoma vse do konca vojne, ko se je na dnu globeli ob potoku Čerinščica stiskalo 14 lesenih barak in več pomožnih objektov. Že v času vojne so jo poimenovali po partizanski zdravnici Franji Bojc Bidovec, ki jo je tudi največ časa vodila. Poučen in zanimiv izlet za vso družino.

Objavljeno v Goriška

Novice

Prijavite se na Izletko Izletkove e-novice na tej povezavi.